Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde Tütün Hasadı Başladı

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde Tütün Hasadı Başladı

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde Tütün Hasadı Başladı

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde Tütün Hasadı Başladı, Hasadı yapılan tütün öze iskelelerde kurutuluyor

ADIYAMAN –  Adıyaman’ın  Çelikhan ilçesinde tütün hasat dönemi başladı. Hasadı yapılan tütünler hazırlanan özel iskelelerde kurutuluyor.

Çelikhan’da tütün hasat döneminin başlamasıyla ilçe halkı sabahın erken saatlerinde bütün aile fertleriyle tarlalarda tütün toplamaya gider.

Tarlada kırımı gerçekleştirilen tütün kaliteye göre ayırımı yapılıp evlere taşınır ve iplere dizilerek tütün iskelelerin de kurutulmaya bırakılıyor.

Çelikhan ilçesinde tütün üreticileri, bu sene tütün kalitesinin yüksek olacağını ve rekoltenin de geçen seneye göre daha iyi olacağının beklentisi içerisinde olduklarını belirttiler.

Tütün üreticisi  Mehmet Demirbağ, tütün işinin çok zor olduğunu belirterek, “Tütün hasat döneminde bütün aile sabahın erken saatlerinde kalkar hazırlıklar yapılır ve tütün toplama işlemleri başlar sıkıntılı dönemimiz başlamıştır.

Tütünün bir kısmı iplere dizilip iskelelerde kurutulmaya bırakılır.  Çelikhan da bu yıl tütünler verimli” dedi.

Tütün hasadının başlamasıyla birlikte Çelikhan başta olmak üzere Adıyaman’da tütün üreticisi gece gündüz demeden tütün kırımı iplere dizme ve kurutma işlemlerine başladı.
Tütüncülüğün tamamen insan gücüne dayalı çok zahmetli ve meşakkatli bir iş olduğunu söyleyen tütün üreticisi Hasan Aydın, tütünün dikiminden toplanmasına, kurutulup balyalanması sürecine kadar aile bireylerinin büyük zahmet çektiklerini ve büyük emekler sarf ettiklerini söyledi.

Tütün üreticileri, bu sene ilkbaharda zamansız yağan yağmurlar ve havaların aşırı derecede sıcak seyretmesi neticesinde rekoltenin düşük, ancak tütün kalitesinin ise yüksek olacağını bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir