Adıyaman Yöresi Tütünleri

Adıyaman Yöresi Tütünleri

Adıyaman Yöresi Tütünleri

Adıyaman Yöresi Tütünleri, Adıyaman bölgesinde yetişecen adıyaman tütünü adı altında türkiye genelinde satılan tütünler.

Bir çok çeşitlilik göstermektedir. bunlar öncelikle içim olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Çelikhan orta içim tütün çelikhan hafif içim tütün, çelikhan sert içim tütün, çelikhan lüx içim tütün vb. sınıflara ayrılmaktadır. Birde kalite olarak kendi aralarında sınıflara ayrılmaktadır. Şöyle anlatmak gerekirse diyelim adıyaman yöresinin en lüx tütünleri çelikhanda yetişmektedir.

Ama çelikhan istersenin 1 kg. 10 tlde tütün bulabilirsiniz. ama 1 kg. fiyatı 150 tl olan tütünde bulunmaktadır. bunun sebebi ise kalite farklıdır. Gerek çiftçinin yetiştirme tarzı gerek tarlanın verimi ve suyun doğru zamanda fidelere verilmesi tütün kalitesini artırmaktadır. Ayrıca çelikhan tütünü olarak çelikhanda ballı tütün üretimide yapılmaktadır.Ballı tütünkişiye özel hazırlanmaktadır ve en az 5 kg. paketler şeklinde hazırlanmaktadır. aslında nikotini arındırılmış tütünde diyebilirsiniz buna.

Adıyaman yöresi tütünlerine gellelim adıyaman yöresi tütünleri kalite bakımından çelikhan tütününe göre ikinci sınıf tütünlerdir. Adıyaman tütünleri ikinci sınıf tütün olmasının sebebi ise ova kesimlerde yetişmesi arazinin dağ arazisne kıyasla daha az  verimli olması ve tütün yetiştirme bakımında çelikhandaki çifcinin daha bilgili olması çünkü tütünün çıkış noktası çelikhandır.

Adıyaman sarmalık tütünleri dediğimiz tütün çeşidi ise adıyaman bölgesinin en ucuz tütünleridir. Genelde bu tütünler tütün satıcıları tarafından sarılıp müşteriye sonulmakdır. Eğer sizde bir tütün tiryakisi iseniz size tavsiyem paket değil açık alın öyle kendiniz sarın çünkü hazır sarılmış aldığınız tütünler kesinlikle kaliteli adıyaman tütünü değildir. gerçekten güzel bir tütün içmek istiyorsanız çelikhan dağ tütünlerinden vazgeçmeyin. Çünkü çelikhan tütünleri türkiyenin en güzel tütünleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir